Zakup działki budowlanej – co powinieneś wiedzieć?

 

Myślisz o zakupie działki, na której wybudujesz swój wymarzony dom? Musisz wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników. Wybór działki to nie tylko kwestia lokalizacji i metrażu. Dla większości laików taka inwestycja jak zakup nieruchomości gruntowej oraz budowa domu jest naprawdę ciężkim orzechem do zgryzienia. Na szczęście w Tomaszowskim Biurze Nieruchomości zawsze dokładamy wszelkich starań, aby pomóc naszym klientom w trudnych wyborach.

 

  1. Dlaczego warto?

Budowa domu jest marzeniem wielu osób, które zawsze kojarzy się z wolnością i niezależnością. Mieszkania w bloku nie gwarantują tyle komfortu i prywatności, co domy, natomiast domy z rynku wtórnego nie zawsze odzwierciedlają nasze potrzeby.

Zakup działki budowlanej nie zawsze jednak musi wiązać się z budową domu. Bardzo często jest to bowiem świetny pomysł na inwestycje. Zakupioną działkę możemy w przyszłości wydzierżawiać lub wybudować na niej obiekty usługowe na wynajem. Wówczas inwestycja z takim przeznaczeniem zwiększy nasze możliwości finansowe.

 

  1. Od czego zacząć?

Czynnikiem, od którego powinniśmy zacząć jest sprawdzenie, czy dana działka posiada możliwość zagospodarowania. Gdzie znajdziemy takie informacje? Jeśli nie korzystamy z pomocy biura nieruchomości, czeka nas wizyta w urzędzie gminy obejmującym zasięgiem obszar, na którym znajduje się interesująca nas nieruchomość. Tam możemy uzyskać wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Kiedy już otrzymamy dokument dowiemy się, czy działka przeznaczona pod taki rodzaj budownictwa, jaki planujemy na niej zrealizować.

 

  1. Lokalizacja

Dana nieruchomość jest najczęściej położona na mniej lub bardziej rozwiniętym osiedlu. Dobrze jest przeanalizować charakter najbliższej zabudowy, sąsiedztwo, a także wykluczyć zabudowę uciążliwą, typu warsztaty, oczyszczalnie ścieków, produkcję, itp. Tutaj również powinniśmy sprawdzić gminny lub miejski plan zagospodarowania przestrzennego, gdyż może okazać się, że w pobliżu działki planowana jest budowa drogi ekspresowej.

 

  1. Kształt

Najbardziej popularne są działki budowlane o regularnym kształcie prostokąta lub kwadratu. Im więcej nierówności, tym więcej potencjalnych problemów z dostosowaniem działki do projektu budowlanego domu, aranżacji ogrodu, a przede wszystkim – z łatwym podłączeniem mediów i sieci kanalizacyjnej (lub szamba).

 

  1. Uzbrojenie

Niewątpliwie kolejną bardzo ważną kwestią jest uzbrojenie, czyli dostęp do mediów i ich odległość od działki. Jeżeli znajdują się daleko od naszego gruntu, z pewnością podniesie nam to koszty inwestycji, a takie koszty rosną wraz z odległością. Jednak największe straty dla naszego portfela wciąż generują wodociągi i sieć kanalizacyjna. W sprawdzeniu istotnych informacji z pewnością pomoże doświadczony pośrednik, z którego usług warto skorzystać, by czuć się o wiele bezpieczniej.

 

  1. Dojazd

Czy nasza wymarzona działka posiada drogę dojazdową? A jeśli tak – w jakim jest stanie. Istotną kwestią jest też informacja o tym, do kogo należy droga – czy jest ona publiczna czy zostaje w posiadaniu osoby prywatnej. W drugim wypadku należy zainteresować się sformalizowaniem możliwości korzystania z niej z właścicielem. Najlepszą inwestycją będzie kupno ziemi z bezpośrednim dojazdem do drogi publicznej.

 

Podsumowując zakup działki wiąże się z koniecznością sprawdzenia wielu czynników. Zachęcamy do skorzystania z usług Tomaszowskiego Biura Nieruchomości, gdzie wykwalifikowani agenci dogłębnie przyjrzą się sprzedawanej działce i ocenią jej faktyczną wartość oraz wyeliminują wszelkie niebezpieczeństwa związane z jej nabyciem.

 

Poszukujesz nieruchomości? Na stronie www.nieruchomosci-tomaszow.pl znajdziesz tylko aktualne i dokładnie sprawdzone pod względem formalno-prawnym oferty.

Jeśli znalazłeś już ogłoszenie odpowiadające Twoim oczekiwaniom, skontaktuj się z nami –

tel. 503 120 130 i zainwestuj w swoją wymarzoną działkę już dziś!