Pierwsze mieszkanie – na co zwrócić uwagę?

Kupno nieruchomości to poważne zobowiązanie i spore wyzwanie. Szczególnie wiele wątpliwości pojawia się wtedy, gdy jest to nasza pierwsza inwestycja. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszego mieszkania.

 

  1. Rynek pierwotny, czy wtórny?

Nieruchomość od dewelopera daje satysfakcję bycia pierwszym mieszkańcem, można je zaaranżować według własnego pomysłu, a jego koszty utrzymania są zwykle niskie. Za to lokal z rynku wtórnego można kupić „od ręki”, prawdopodobnie będzie miał w okolicy dojrzałą infrastrukturę, no i zazwyczaj jest tańszy w zakupie.

Rynek pierwotny:

Większe możliwości aranżacyjne – Kupujący sam decyduje jak będzie urządzone jego mieszkanie.

Nowoczesne sąsiedztwo – wiele nowych osiedli jest budowanych pośród innych nowych osiedli o wyższej estetyce.

Niższe koszty utrzymania – nowe budownictwo zazwyczaj generuje niższe koszty związane

z utrzymaniem nieruchomości.

Lepsza infrastruktura osiedla – nowe bloki mają windy i garaże podziemne, do tego bardziej dopracowane klatki schodowe, komórki lokatorskie, a czasami zielone tarasy na dachach.

 

Rynek wtórny:

Gotowe rozwiązania – kupujący wybiera z mieszkań wykończonych w określonym standardzie, dzięki temu oszczędza czas.

Unikalna lokalizacja – mieszkania z rynku wtórego często są dostępne w miejscach w których już żaden nowy budynek nie powstanie.

Niższy koszt zakupu – nieruchomości z rynku wtórnego są zazwyczaj od 5-10 proc. tańsze.

Rozbudowana infrastruktura okolicy – wokół starszych osiedli zdążyły powstać szkoły, przedszkola, a zasadzone w chwili budowy bloku drzewa mają już kilka metrów wysokości.

 

  1. Od czego zacząć?

Bez względu na to czy rozważasz kupno mieszkania z rynku wtórnego czy z rynku pierwotnego, warto zacząć od odpowiedzi na dwa podstawowe pytania:

Jakimi środkami finansowymi dysponujesz?

Zakup mieszkania można sfinansować na dwa sposoby: za gotówkę lub z pomocą kredytu hipotecznego. Większość osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie jest zmuszona skorzystać z tej drugiej opcji. Zanim rozpoczniemy starania o kredyt, pamiętajmy o czynnikach, jakie bank bierze pod uwagę rozpatrując nasz wniosek. Są to:

  • historia kredytowa (terminowo regulowane zobowiązania sprawiają, że nasza wiarygodność w oczach banku wzrasta)
  • rodzaj umowy o pracę (niekoniecznie musi to być umowa o pracę, ale istotny jest czas naszego zatrudnienia)
  • koszty utrzymania (oprócz codziennych wydatków liczą się również np. limity na kartach kredytowych, czy też spłacane raty)
  • wkład własny (obecnie wynosi min. 20%)

Jak dużego mieszkania potrzebujesz?

Jaka powinna być powierzchnia mieszkania oraz ilość znajdujących się w nim pomieszczeń? Przy kupnie mieszkania należy zwrócić uwagę na bieżącą sytuację, ale również dalszą perspektywę.

 

  1. Czy powinniśmy skorzystać z usług pośrednika?

Dopilnowanie wszystkich formalności związanych z zakupem mieszkania może się okazać bardzo stresujące. Rozważmy skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości – takie rozwiązanie niesie ze sobą dużo korzyści. Doświadczony pośrednik pomoże nam znaleźć mieszkanie, które będzie spełniać nasze wymagania, a następnie wynegocjować korzystną cenę. Podpowie nam również w kwestiach formalnych i prawnych. Pozwoli to zaoszczędzić czas i ustrzec się błędów, które moglibyśmy popełnić, nie mając rozeznania w obrocie nieruchomościami.

 

Poznaj propozycje mieszkań na sprzedaż na terenie Tomaszowa i okolic. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony – www.nieruchomosci-tomaszow.pl a także do biura przy ulicy Matejki 5 w Tomaszowie Lubelskim.